Kolesarjenje v deževnem vremenu zahteva nekoliko večjo pripravljenost in prilagoditev kot v primeru lepega vremena in optimalnih pogojev. Mnogi kolesarji se izogibajo vožnji v dežju zaradi neugodnih razmer in strahu pred zdrsi in padci, vendar lahko z ustrezno opremo in pravilnim pristopom povsem varno prikolesarite do cilja.
Pomembno se je zavedati, da so razmere na cesti drugačne kot v suhem vremenu, kar zahteva več previdnosti in prilagajanja. Pri kolesarjenju v dežju je ključno poskrbeti za svojo varnost, saj mokra cesta in slabša vidljivost povečata tveganje za nesreče.
Izbira ustrezne kolesarske opreme
Za kolesarjenje v deževnem vremenu je nujno, da imate ustrezno opremo. Priskrbite si nepremočljivo kolesarsko jakno in hlače, ki vas bosta obvarovala pred dežjem in vlago, pri izbiri pa pazite, da so oblačila dovolj zračna, omogočajo odvajanje vlage in preprečujejo prekomerno potenje. Udobna nepremočljiva oblačila vas bodo ohranila suhe in vas zaščitila tudi pred vetrom, kar je pomembno za prijetnejšo vožnjo v dežju.
Poleg zgornjih delov oblačil je treba poskrbeti še za zaščito nog in stopal. Nepremočljive prevleke za čevlje bodo poskrbele, da vaša obutev ostane suha, saj mokri čevlji hitro postanejo neprijetni in hladni. Prav tako ne pozabite na rokavice, ki morajo biti odporne na vodo in veter. Te vas bodo zaščitile pred mrazom, hkrati pa zagotovile dober oprijem krmila.
Pravilna izbira pnevmatik
Pnevmatike igrajo pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti med kolesarjenjem v dežju. Mokre ceste in kolesarske poti so lahko zelo spolzke, zato je priporočljivo izbrati nekoliko širši model z globljim profilom, ki bo bolje odvajal vodo in zmanjšal tveganje za zdrs.
Pnevmatike z dobrim oprijemom na mokri podlagi vam bodo omogočile boljši nadzor nad kolesom in varnejšo vožnjo. Prav tako je pomembno, da preverite tlak v pnevmatikah pred vsako vožnjo v dežju. Tlak nekoliko znižajte in na ta način povečajte površino, ki je v stiku s podlago. Slednje namreč izboljša oprijem in stabilnost kolesa.
Prilagajanje načina vožnje
V deževnem vremenu je nujno prilagoditi način vožnje. Zaradi mokre ceste se zaviranje in ovinki lahko spremenijo v pravi izziv, zato je pomembno, da vozite počasneje in bolj previdno. Zaviranje naj bo postopno, da se izognete zdrsu, saj je oprijem kolesa na mokri podlagi bistveno manjši kot v suhem vremenu.
Pri zavijanju bodite še posebej previdni. Zmanjšajte hitrost pred ovinkom in se izognite naglim gibom, ki bi lahko povzročili zdrs. Priporočljivo je, da se v deževnem vremenu izogibate vožnji po belih črtah, kovinskih površinah in drugih gladkih površinah, saj so te še posebej spolzke.
Osvetlitev in vidljivost
Deževno vreme spremlja slabša vidljivost, zato je pomembno poskrbeti za ustrezno osvetlitev kolesa. Prednja in zadnja luč morata biti vedno vklopljeni, tudi če se vozite podnevi. Dobra osvetlitev vam bo omogočila, da boste videli cesto pred seboj, hkrati pa boste bolj vidni drugim udeležencem v prometu, kar zmanjšuje tveganje za nesreče.
Poleg luči je priporočljivo, da nosite tudi oblačila s svetlobno odbojnimi elementi. Svetla in fluorescentna oblačila prav tako povečajo vašo vidnost v deževnem vremenu, še posebej v mraku ali megli, svetlobno odbojni trakovi na kolesu in čeladi pa bodo še dodatno prispevali k vaši varnosti na cesti.
Skrb za kolo po vožnji
Kolesarjenje v dežju lahko pusti posledice na kolesu, zato je pomembno, da poskrbite za njegovo vzdrževanje. Kolo po vsaki vožnji temeljito očistite, saj se blato, pesek in voda lahko kopičijo na verigi, zobnikih in drugih delih kolesa, kar povzroča korozijo in obrabo.
Verigo in premikajoče se dele kolesa je potrebno po čiščenju ustrezno namazati, s čimer preprečite rjavenje in zagotovite nemoteno delovanje. Prav tako preverite zavore in pnevmatike ter se prepričajte, da so v dobrem stanju in pripravljene za naslednjo vožnjo.
Vodič za kolesarjenje v deževnem vremenu